تبلیغات
وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع - طراحی استخر

وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


طراحی استخر
شنبه 17 دی 1390 ساعت 01:26 ب.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

طراحی استخر

طراحی استخر

ویژگی ها و مشخصات انواع استخر ها :
برای هر یك از فعالیت های مربوط به ورزش های آبی داخل استخر ، بر اساس ویژگی های خاص آن ، باید مشخصات و ابعاد و اندازه هایی به شرح زیر پیش بینی شود :

الف ـ آموزش خردسالان :
استخر آموزش خردسالان دارای عمق حداكثر 90 سانتیمتر ، عرض 7 متر و طول 6/16 یا 20 متر مطابق شكل شماره (1-1) می باشد. برای ورود به این استخر پیش بینی پله با عرض حداقل 7 متر برای كودكان مبتدی توصیه می شود. ایجاد دو خط شنا در طول استخر با علائم راهنما در كف ، كمك موثری در پیشرفت روند آموزشی خواهد داشت . همچنین پیش بینی حاشیه ای به عرض 2 متر با كف سازی مناسب و غیر لغزنده دور استخر امكان نرمش و آمادگی جسمانی شناگران خردسال و همچنین آموزشهای تئوریك آنها را فراهم خواهد ساخت. ضمناً حاشیه استخر امكان كنترل مربیان و نظارت بر شنای خردسالان را در داخل آب تسهیل خواهد كرد.

ساخت استخر
شكل 1- 1- استخر آموزش خردسالان

ب : شنای تفریحی :
استخرهای تفریحی تابع ضوابط و معیارهای خاصی به جز میزان عمق آب نمی باشد از این رو استخرهای تفریحی در شکلهای مختلف و با تجهیزات وسایل تفریحی گوناگون طراحی و احداث می شود. در طراحی این گونه استخرها عمق آب در بخش بزرگی از استخر (تا 80 درصد) كمتر از 7/1 متر در نظر گرفته می شود[1]. ناحیه عمیق در این نوع استخرها برای نصب تخته های شیرجه كوتاه (حداكثر تا یك متر) ، وسایل بازی مانند انواع سرسره ها، و موج افكن های مكانیكی و همچنین ورزش غواصی مناسب می باشد. كف استخرهای تفریحی باید دارای شیب ملایم باشد و از 7 درصد تجاوز نكند. پیش بینی سكویی به عرض حداقل 2متر در حاشیه استخرهای سرپوشیده و 4 متر در حاشیه استخرهای سرباز برای استراحت شناگران و نظارت ناجیان غریق ضروری می باشد.

پ ـ شنای حرفه ای و مسابقات :
استخر شنای ویژه مسابقه برای انجام فعالیت هایی نظیر شنای آموزشی كودكان ، شنای تفریحی و یا شیرجه مناسب نمی باشد، زیرا مقررات و ضوابط این فعالیت نیازمند ویژگی خاصی است كه انجام سایر ورزش های آبی را كمتر امكان پذیر می كند. فواصل استاندارد و رسمی برای مسابقات شنا 100 متر ، 200 متر، 400 متر، 800 متر و1500 متر می باشد، از این رو طول استخر باید مضربی از 100 باشد لیكن طول 50 متر برای برگزاری مسابقات ترجیح داده شده است. استخرهایی به طول 33/33 متر، 25 متر ،20 متر و حتی متر برای مقاصد تمرینی و یا مسابقات غیر رسمی پیش بینی می شود. عرض استخرهای مسابقه با توجه به تعداد خطوط شنا تعیین می شود. عرض خطوط شنا برای مسابقات داخلی 2 متر و برای مسابقات بین المللی تا 5/2 متر پیش بینی می شود. خطوط شنای كناری با فاصله نیم متر از لبه استخر در نظر گرفته می شود به گونه ای كه برای یك استخر 6 خطی 13 متر عرض لازم خواهد شد. استخرهای كمتر از 6 خط برای مقاصد تمرینی به كار می رود و در این استخرها فاصله خطوط شنای كناری از لبه استخر به 25 سانتیمتر كاهش می یابد كه در این صورت استخر 4 خطی دارای 5/8 متر عرض و استخر 5 خطی دارای 5/10 متر عرض خواهد بود. استخرهای ویژه مسابقات رسمی و بین‌المللی دارای 50 متر طول با 8 خط شنا هر یك به عرض 5/2 متر می باشد كه با احتساب دو فاصله نیم متری از لبه كناری استخر ، ابعاد كلی به 21×50 متر خواهد رسید. شکل شماره(1-2) نسبت طول به عرض استخر را نشان میدهد .

استخر خانگی
شکل 1-2- نسبت طول به عرض استخرها

عمق استخرهای مسابقه در کمترین محل3/1 متر و یا حداقل 17/1 متر می باشد که انتخاب 22/1 برای کارایی بیشتر استخر توصیه میشود. با در نظر گرفتن تمهیداتی در مقاطع استخرهای مسابقه ای و تمرینی امكان برگزاری سایر ورزش های آبی تا حدود زیادی فراهم می شود، به گونه ای كه رعایت عمق و شیب مجاز در كف استخرها و بهره گیری از تقسیم كننده های شناور، قابلیت بسیار خوبی برای افزایش كارایی و تبدیل به استخرهای چند منظوره بوجود خواهد آورد. مقاطع ارائه شده در شكل (1-3) كف استخرهای چند منظوره و مقدار شیب مجاز آن را كه كمتر از 7 درصد در طول استخر می باشد نشان می دهد.

تخته پرش استخر
شکل 1-3- كف استخرهای چند منظوره و مقدار شیب مجاز آن

شكل شماره (1-4) مقطع یك استخر 50 متری مسابقه را نشان می دهد كه با تنظیم كف و استفاده از تقسیم كننده های شناور یك نمونه بسیار موفق از استخرهای چند منظوره را به وجود آورده است. در این استخر علاوه بر برگزاری مسابقات رسمی امكان آموزش واترپلو، شیرجه از روی تخته شنا و شنای تفریحی تامین شده است.

نقشه استخر
شكل1-4- مقطع استخر 50 متری مسابقه ای
 
تعیین حداکثر ظرفیت استخرها بر حسب نوع شنا و نوع استخر :
برای تعیین ابعاد و اندازه های استخر مهمترین عامل تعداد شناگران می باشد كه میانگین تراكم آنها با توجه به سرانه های ارائه شده به شرح ذیل قابل محاسبه می‌باشد.

ناحیه كم عمق آب (كمتر از 7/1 متر عمق) :
- شنای تفریحی = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده و سرباز 5/1 متر
- شنای آموزشی پیشرفته(تمرینات) = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 2 مت ر- سرباز 5/2 متر
- شنای آموزشی ابتدایی = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 4 متر-سرباز 5/4 متر

ناحیه عمیق (بیش از 7/1 متر عرض) :
- شنای تفریحی پیشرفته = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 2 متر - سرباز 5/2 متر
- شیرجه = عمق آب برای استخرهای سرپوشیده 5/17متر - سرباز 20متر

حداقل عرض حاشیه استخر :
- برای استخرهای سرپوشیده 2 متر- سرباز 4 متر

حداکثر ظرفیت استخرها بر حسب عمق استخر :
این میزان به سادگی توسط مساحت سطح استخر و تعداد استفاده کنندگانی که می توانند به صورت ایمن از امکانات این سطح استفاده کنند تعیین می شود :

سرانه استخر به ازاء عمق استخر :
- استفاده کننده به ازای هر2/2 متر مربع = قسمت کم عمق آب (کمتر از یک متر)
- استفاده کننده به ازای هر72/ متر مربع = آب راکد (  m 1 - 1.5  عمق)
- استفاده کننده به ازای هر 4 متر مربع = آب عمیق (بیش از m 1.5 عمق)
- استفاده کننده به ازای هر 4 متر مربع = آب عمیق (بیش از m 2 عمق)

اندازه و ساختمان معمول استخر :
اولین گام در طراحی استخر شنا، تعیین مساحت كل آن است كه بر مبنای چگونگی استفاده و تعداد شناگرانی كه در یك زمان در داخل استخر خواهند بود، پیش بینی می شود. بر حسب توصیه كمیته استخرهای شنای آمریكا، می بایدحداقل طول استخر ft 60 و عرض آن مضربی از 5 ، 6 یا ft 7 باشد. عرض هر لاین شنا در استخرهای ورزشی باید حداقلft 7 منظور گردد. اما در استخرهای تفریحی، تنها تعداد شناگرانی كه در یك زمان داخل استخر خواهند بود،عامل اصلی در تعیین مساحت استخر می باشد. معلوم شده است كه برای زمانی كه حداكثر تعداد شناگران داخل آب باشند، می باید به ازاء هر شناگر درون آب 25 فوت مربع سطح در نظر گرفته شود. در اینجا فرض بر این است كه یك سوم افراد حاضر در استخر درون آب نیستند(منظور شناگرانی هستند كه در محیط اطراف استخر بوده و هنوز به داخل آب نپریده اند ویا داخل آب بوده و از آن خارج شده اند، با این توضیح فرق بین افراد حاضر در استخر و«شناگران درون» آب مشخص می شود. عمق استخر بستگی به چگونگی استفاده از آن دارد. عمق آب در قسمت كم عمق انتهایی استخر باید حداقل 4 تا 5 فوت باشد و كف استخر با شیب ملایمی به تدریج به قسمت عمیق منتهی گردد. بهتر است عمق انتهای عمیق استخر جهت مناسب بودن برای شیرجه 9 فوت منظور شود. تا جائیكه پا به كف استخر می رسد و امكان راه رفتن وجود دارد، نمی باید عمق استخر به طور ناگهانی تغییر یابد، به طور تقریبی از عمق 4 فوت به 6 فوت. با معین شدن عمق استخر ومساحت سطح استخر، حجم داخل استخر مشخص می شود. جدول شماره (1-3) ابعاد استخرهای قانونی را كه توسط كمیته استخرهای آمریكا توصیه شده اند ارائه می دهد. ظرفیت این استخرها براساس گردش مداوم و 24 ساعته آب و فرمول های زیر تعیین شده اند:
بار استحمامی استخر = L*W\25 
حجم آب مورد نیاز برای هر شناگر بر حسب گالن =T2 25/6Q
ظرفیت استحمامی استخر در روز = C*V\T*Q
طول استخر = L
عرض استخر = W
حجم آب مورد نیاز برای هر شناگر = Q
مدت زمان یك گردش كامل آب استخر = T
ساعات گردش آب استخر = C
حجم استخر= V


در قسمت عمیق حجم استخر برابر است با :

v = 15 ft * 30 ft * 10 ft = 4500 ft3
بنابراین حجم کل استخر بر حسب گالن برابر خواهد بود با :
V total = (4500 ft3 + 11550 ft3 ) * 7.5 [gal/ft3] = 120375 gal
چنین استخری در صورتیکه سر پوشیده باشد باید با موزائیک یا کاشی سفید یا روشن خط کشی شود، و اگر در فضای باز باشد باید با سیمان سفید بطور کاملا صاف نازک کاری شود، تمامی گوشه های استخر می باید گرد باشند و سطح پیرامون استخر بگونه ای کاملا واضح بمنظور نشان دادن عمق آب در نقاط معین علامت گذاری شود، ترجیحا در نقاطی که عمق آب یک فوت افزایش می یابد. علامت گذاری خطوط شنا و غیره را می توان مواد تیره رنگ انجام داد ولی می باید در بخش اعظم استخر مواد روشن رنگ بکار روند تا هر گونه آلودگی و چربی به راحتی پیدا شود.


برگرفته از : گروه تاسیساتی فراسازان نوین
ارایه دهنده : وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع


مرتبط با: تاسیسات بهداشتی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :