تبلیغات
وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع - 5 گام موثر در بهبود کیفیت آب استخرهای شنا

وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


5 گام موثر در بهبود کیفیت آب استخرهای شنا
شنبه 8 مرداد 1390 ساعت 11:26 ق.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

5 گام موثر در بهبود کیفیت آب استخرهای شنا

تاسیسات استخر

بر پایه اطلاعات جمع آوری شده در بازدید از استخرهای حدود 40 مجموعه ورزشی و مجتمع مسكونی واقع نقاط مختلف تهران میتوان به این نتیجه رسید كه در حالیكه اختلافات جزئی در كیفیت آب بدلیل تجهیزات و طول عمر دستگاه ها و همچنین برنامه بهره برداری و نگهداری سیستم وجود دارد، مشكلات كیفیتی آب این استخرها مشابه می باشد.

مشكلات مشترک این استخرها را میتوان به شرح زیر گروه بندی نمود :
- عدم دستیابی به شفافیت مطلوب و بالا رفتن كدورت بخصوص در سانس های آخر روز
- وجود میكروارگانیزم های مضر از جمله Candida Albicans با وجود مصرف بالای كلر
- استشمام بوی نامطبوع كلر در محوطه استخر
مشكلات فوق گواه این واقعیت هستند كه استخرهای بررسی شده دارای هر سه گروه آلودگی استخر یعنی آلودگی های فیزیكی، میكروبی و شیمیایی می باشند.
در پی چاره جویی، صاحبان و مسئولین این استخرها عموما تحت تاثیر تبلیغات فروشندگان قرارگرفته و به امید حل مشكلات مذكور مبادرت به خرید دستگاهی می نمایند كه متاسفانه اكثرا كارساز نبوده و غالبا به جای معجزه مشكلات جدیدی نیز به سیستم موجود اضافه می نماید و به این دلیل پس از مدتی مجددا از چرخه تصفیه خارج می شوند.
این تجربیات باعث دلسردی و ناباوری مسئولین نسبت به امكان حل معضل كیفیت آب استخر می گردد.
با بررسی علمی فرایند تصفیه و گندزدایی استخر با شناخت استانداردهای كشورهای غربی میتوان به روشنی علل این مشكلات و راه حل آن را شناسایی نمود.

چرخه تصفیه و گندزدایی طبق استاندارد DIN آلمان :
- استخر
- مخزن تعادل
- تزریق فلوكولانت
- فیلتر شنی
- تزریق ازن (حذف تركیبات مضركلر)
- مبدل حرارتی
- تنظیم pH 8- تزریق كلر

در زیر پارامترهای كلیدی تصفیه استخر بررسی گردیده و راهكارهای بهبود كیفیت آب استخر در 5 گام ارائه میگردد.
مزیت روش گام بگام پیشنهادی، بهبود چشم گیر كیفیت آب پس از تكمیل هر مرحله بدون تحمیل هزینه سنگین مالی و زمانی به صاحبان استخرها می باشد. ضمنا هر گام زیر بنای گام بعدی را آماده می سازد.

گام اول - اصلاحات ضروری اولیه :
در این گام با هزینه نسبتا اندكی شفافیت آب بهبود یافته و تاثیر گندزدایی كلر بالا می رود.
در این مرحله با نصب یك دستگاه، مواد فلوكولانت بصورت دائم و یكنواخت به مدار تصفیه افزوده شده و در نتیجه چربی ها و مواد كلوئیدی از آب استخر حذف می شود.
علاوه بر این با نصب دستگاه تنظیم pH مجهز به سنسور، pH آب استخر بصورت online اندازه گیری شده و به بصورت خودكار اسید مورد نیاز به آب تزریق میشود به نحوی كه pH آب در حدود 7 تثبیت می گردد. این امر باعث می شود كه كلر كارایی ضدعفونی خود را بدست آورد.

گام دوم - بهبود فرایند فیلتراسیون :
فیلتر شنی یكی از مهم ترین تجهیزات مدار تصفیه می باشد كه با وجود سادگی و شباهت ظاهری انواع مختلف آن اهمیت آن را نباید نادیده گرفت.
وظیفه فیلتر شنی زلال سازی آب استخر از طریق جداسازی مواد معلق و همچنین جذب مواد كلوئیدی بعد از تزریق فلوكولانت می باشد. پارامترهای مختلف؛ از جمله ارتفاع مفید، قطر، جنس بدنه فیلتر شنی و مواد داخلی آن و همچنین هیدرولیك فیلتر شامل نحوه توزیع و جمع آوری آب در داخل آن، عوامل موثر در تصفیه می باشند. در صورتی كه عمل فیلتراسیون و بك واش بدرستی انجام نشود، سیلیس ها بهم چسبیده و در كمترین زمان ظرفیت و كارایی فیلتر به نحو فاحشی كاهش می یابد. در این گام عملكرد فیلتر شنی بررسی شده و اقدامات اصلاحی انجام میگردد.

گام سوم - بهینه سازی فرایند كلرزنی :
روش دستی و یا تزریق كلر، خواه یكنواخت و یا بصورت بچ، با میزان مصرف كه با عوامل مختلف از جمله آب و هوا و تعداد شناگران و بار آلودگی آنها دائما در حال تغییر می باشد، تطابق نداشته و در نتیجه میزان كلر آب با روش های دستی در بعضی مواقع بیش از اندازه لازم و در مواقع دیگر ناكافی خواهد بود.
روش متداول و تایید شده امروز برای كنترل و تنظیم مقدار كلر آزاد استخر ، استفاده از سیستم های اندازه گیری online كلر آزاد آب استخر و تزریق مقدار مورد نیاز در تمامی مدت تصفیه می باشد.
در این گام، سیستم های سنتی و ناكارای كلرزنی با سیستم خودكار اندازه گیری- كنترل و تزریق كلر تعویض می گردد.

گام چهارم - حذف آلودگی های شیمیایی :
با وجود رعایت بهداشت و استفاده از دوش، مواد آلی مختلفی (از جمله عرق- - آب دهان- ادرار- چربی- شوره سر- بیماریهای پوستی- قارچ پا- مواد آرایشی- پمادهای دارویی) توسط شناگران وارد آب می شود كه با كلر استخر تركیب شده و گروه تری هالومتان ها و كلرآمین ها را تشكیل می دهد. گروه اول سرطانزا بوده و گروه دوم عامل بوی كلر در استخرها و موجب خشكی پوست و مو، سوزش چشم و انواع حساسیت می گردد.
در این گام تركیبات مضر كلر بوسیله ازن زنی تجزیه و نابود میشود و در نتیجه كیفیت آب به نحو چشم گیری بهبود می یابد. لازم به ذكر است كه این دستگاه ها در نابودی ویروس ها و اسپورها و میكروارگانیزم هایی كه نسبت به كلر مقاوم هستند نیز تاثیر كامل داشته و در نتیجه كیفیت بیولوژیكی آب را نیز بهبود می بخشند.
لازم به تاكید است كه كاربرد این دستگاه ها نیازمند تخصص و دانش فنی مخصوص خود بوده و عوامل مختلف از جمله نوع، كیفیت ساخت، ظرفیت دستگاه، تجهیزات تكمیلی، محل و نحوه نصب، در كارایی آنها تاثیر حیاتی دارد و انتخاب غلط و اجرای غیركارشناسانه همواره نتایج منفی ببار می آورد.

گام پنجم - اتوماسیون :
در این آخرین گام می توان با نصب سیستم مدیریت هوشمند كلیه تسهیلات مجموعه، از جمله استخرها، جكوزی ها، سونا، نورپردازی، آبشار و سایر تجهیزات جانبی را از اطاق فرمان كنترل و تنظیم نمود. نصب این سیستم به عنوان ابزار مدیریت می تواند هزینه های كاربری را نیز بصورت موثر كاهش دهد.


ارایه دهنده : وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع
برگرفته از : شرکت پیلاب نماینده انحصاری شرکت دینوتک آلمان در ایران


مرتبط با: تاسیسات بهداشتی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :