وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


آموزش نصب و راه اندازی چیلرهای تراکمی
دوشنبه 14 مرداد 1392 ساعت 11:26 ق.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

آموزش نصب و راه اندازی چیلرهای تراکمی

چیلر تراکمی

نكات مهم و ایمنی قبل از راه اندازی چیلر تراكمی :
آمارها نشان می‌دهد كه بسیاری از صدمات وارده به دستگاههای تهویه مطبوع به دلیل كمبود اطلاعات افرادی است كه با این دستگاهها سرو كار دارند ، لذا قبل از انجام هرگونه اقدامی نكات زیر را مدنظر داشته باشید.

- هرگز این مهم را فراموش نكنید اول ایمنی بعد كار لذا توصیه های ایمنی را در هنگام راه اندازی و تعمیرات دستگاههای تهویه مطبوع و تبرید بدقت رعایت نمائید.
- هنگام انجام كارهای راه‌اندازی و تعمیرات از وسایل ایمنی شامل عینك - كفش – دستكش – كلاه كپسول اطفاء حریق استفاده نمایئد.
- علائم هشداردهنده از قبیل «خطر» «دست نزنید» «كلید را روشن نكنید» «شیر را باز نكنید»بر روی نقاط حساس نصب نمائید. 
- از نصب حفاظ ها در محل‌های خطرناك مانند كوپلینگ پمپ ها، تمامی گردنده ها، نظیر پولی، فلكه، كوپلینگ كمپرسورهای باز و نظایر آنها اطمینان حاصل نمایند.
- كارهای مربوط به تابلوی برق دستگاهها و اتصالات الكتریكی الكترو موتور و كنترلها باید توسط افراد آموزش دیده و آگاه به اصول برق صنعتی انجام شود. هرگز انجام اینگونه مسئولیت ها را به افراد غیر متخصص محول نكنید كه خطرت جبران ناپذیری در بر خواهد داشت.
- برای نشت یابی و پیدا كردن سوراخ های مدارات تبرید از گازهای بی خطر مانند ازت استفاده كنید. هرگز برای انجام عمل نشت یابی از اكسیژن استفاده نكنید كه خطر انفجار وجود خواهد داشت. قبل از شارژ گاز ازت به سیستم آنرا با دستگاه دتكتور كنید.
- هنگام حمل و نقل و جابجایی دستگاهها نكات ایمنی را بدقت رعایت كنید ومواظب باشید صدمه نبینید.
- و بالاخره قبل از نصب و راه اندازی دستگاههای تهویه مطبوع با كارشناسان و تكنسین های واحد خدمات پس از فروش شركت های سازنده دستگاه مشورت نمائید تا از راهنمایی و تجربیات با ارزش آنان كه سالیان دراز در این رشته مشغول بكار می باشند بهره مند شوید.

1- نصب و لوله كشی چیلرهای تراكمی :
1- 1- قبل از نصب و استقرار چیلر در موتورخانه ، ابتدا قسمت‌های مختلف آن مانند : كمپرسورها – تابلو برق - لوله كشی مدارات تبرید و كنترلها را بدقت بازدید نموده تا اگر در موقع حمل و نقل آسیب دیده اند با شركت سازنده جهت رفع عیب اقدامات لازم به عمل آورده شود.
1-2– چیلر را روی یك فونداسیون تراز بتونی(ترجیحاً بتون مسلح) كه تحمل وزن دستگاه را داشته باشد (مطابق دستورات شركت سازنده) نصب و مستقر نمائید.
1-3 - چیلرهای با كندانسور آبی برای نصب در فضای باز ساخته نشده اند. لذا چیلر در موتور خانه تاسیسات وحتی المقدور نزدیك برج خنك كننده نصب نمائید.
1- 4- محل استقرار چیلر در موتورخانه را به شكلی در نظر بگیرید كه دسترسی به تابلوی برق آن براحتی میسر بود و فضای كافی در اطراف آن جهت تعمیرات كمپرسورها – اواپراتور و كندانسور وجود داشته باشد.
1- 5– فضای موتور خانه ای كه در آن چیلر تراكمی نصب می شود باید دائماً تعویض گردد ، لذا پیش بینی هواكش برای موتورخانه تاسیسات الزامی است. هواكش به ظرفیت مناسب تهیه و نصب گردد.
1 – 6– چیلرهای تراكمی دستگاههای گران قیمتی می‌باشند، بنابراین اجرای لوله كشی و تاسیسات جنبی اینگونه دستگاهها باید بطور اصولی و مطابق دستورات شركت سازنده انجام شود.
1- 7– قبل از لوله كشی چیلر نقشه لوله كشی تاسیسات موتورخانه باید توسط مهندس مشاور تهیه و طراحی گردد. در این راستا حتماً از خدمات مهندسین مشاور تاسیسات كمك بگیرید. برای اجرای صحیح لوله كشی اواپراتور چیلر به شكل (48 ) صفحه 80 كتاب چیلر مراجعه كنید.
1- 8- پس از پایان لوله‌كشی تاسیسات چیلر حتماً دماسنج مناسب تهیه گردیده و در ارتفاع مناسب برای رویت‌های دمای آب ورود و خروج اواپراتور و كندانسور نصب شود.

2- كارهای مقدماتی قبل از راه اندازی چیلرهای تراكمی :
قبل از راه اندازی چیلر اقدامات زیر را انجام دهید.
2-1 – برق اصلی (مدار قدرت ) چیلر را توسط یك كابل مناسب به تابلوی برق موتورخانه متصل نمائید. تابلو برق موتور خانه باید مجهز به ولت متر – آمپر متر – كلید قطع و وصل اضطراری و فیوزهای جداگانه فقط برای چیلر باشد.
2-2 – مدار آب اواپراتور را از طریق منبع انبساط چیلر و شیر تغذیه با آب تمیز پر كنید.
2-3 – مدار آب برج كننده را نیز از طریق طشت برج خنك كننده با آب تمیز پر كرده و در صورت نیاز در مسیر پركن آب برج خنك كننده دستگاه تصفیه آب و سختی گیر نصب نمایئد
2- 4– قبل از روشن كردن چیلر یك گروه باید جداگانه عملكرد كلیه دستگاههای سیستم تهویه مطبوع را كه با چیلر در ارتباط می باشند مانند هواسازها – فن كویلها – پمپ های مدار آب اواپراتور پمپ های مدار آب برج خنك كننده را بازدید و اشكالات آنها را رفع نمایند.
2- 5– شیرهای مكش و رانش كمیرسورهای چیلرهای تراكمی را در وضعیت باز قرار دهید ( بطور معمول این شیرها در كارخانه سازنده پس از تست و راه اندازی در وضعیت بسته قرار داده می شوند.)
2- 6– شیر سرویس در مدار مایع را نیز در وضعیت باز قرار دهید.
2- 7- فنرهای زیر پایه های هر كمپرسور یا شاسی كمپرسورها را در وضعیت كار قرار دهید. برای انجام این كار به دستورات شركت سازنده در این خصوص مراجعه نمائید. وضعیت فنرهای زیر پایه كمپرسورهای شركتCOPELAND در شكل (49 ) صفحه 83 كتاب چیلر نشان داده شده است.
2- 8– در چیلرهای تراكمی با كمپرسور نوع باز ( ( VIL TER- CARLYLE مركز شفت الكترو موتور و كمپرسور باید كاملاً در یك امتداد باشند. برای كنترل مراكز شفت ها باید از ابزار مخصوص استفاده نمایند. توصیه می شود این كار به تكنسین های خدمات پس از فروش شركت سازنده محول شود چون انجام اینگونه كارها احتیاج به مهارت و دقت خاص دارد.

3- آماده سازی و راه اندازی برج خنك كننده چیلرهای تراكمی :
پس از انجام كارهای مقدماتی ، برج خنك كننده را طبق مراحل زیر آماده و راه اندازی كنید.
3-1– به محل نصب برج خنك كننده مراجعه كنید و كنترل نمایند میزان سطح آب طشت آن كافی باشد. عملكرد شناور پركن طشت را كنترل كنید كه بخوبی آب وارد آن شده و گیر ندارد.
3-2 – پس از اطمینان از وجود آب كافی در طشت برج خنك كننده ، پمپ‌های مدار آب كندانسور را روشن كرده و كاركرد صحیح آنها را كنترل كنید.
3-3– پس از راه اندازی پمپ های مدار آب برج خنك كننده پاشش آب نارلها و تمیزی و نظافت كركره های برج را بازدید نمائید. جریان آب باید با فشار و میزان كافی به طشت برج ریخته شود و آب تمامی سطوح كركره را پوشش دهد.
3- 4– در برجهای خنك كننده نوع فایبر گلاس ( FRP ) حركت آزادانه آب پخش كن ( SPRINKLER )را كه بصورت رادیال آب را از طریق سوراخهایی كه در لوله تعبیه شده بر روی سطوح خنك كننده توزیع می كند كنترل كنید.
3- 5- تسمه های باد بزن های سانتر یفیوژ و پولی فلكه را كنترل و بازدید كنید.
3- 6– یاتاقانهای باد بزن های سانتر یفیوژ را بازدید و در صورت نیاز گریس كاری كنید.
3- 7– پس از راه اندازی و روشن كردن الكترو موتور بادبزن ها كنترل كنید جهت گردش چرخ باد بزن به نحوی باشد كه هوا به سمت بالای برج پرتاب گردد ( در برجهای خنك كننده جریان متقابل جریان هوا از سمت پائین به بالا برج و جریان آب از بالا به پائین برج حركت كند.)
3- 8– در مورد برج های خنك كننده نوع فایبر گلاس جهت گردش پره ملخی باید به نحوی باشد كه هوا در جهت مخالف ریزش آب روی كركره ها به طرف بالا مكش گردد و از قسمت فوقانی برج به بیرون پرتاب گردد.
3- 9– الكتروموتورهای بادبزن های سانتریفیوژ و ملخی را بازدید و اتصالات الكتریكی آنها را كنترل كنید و همواره آمپر معرفی الكتروموتورها را اندازه گیری كنید كه از میزان مجاز تجاوز نكنند.
توجه داشته باشید كاركرد صحیح برج خنك كننده و پمپ آن از مهمترین كارهای راه اندازی چیلرهای تراكمی می باشد.

4- راه اندازی پمپ‌های مدار آب اوپراتور چیلرهای تراكمی :
4-1 – هم زمان با راه اندازی پمپ های برج خنك كننده باید پمپ های مدار اواپراتور را نیز روشن كرده و شیر فلكه های سیستم تابستانی را در وضعیت باز قرار بدهید.
4-2 –عملكرد شیر شناور منبع انبساط چیلر را كنترل كرده و سطح آب آنرا بازرسی كنید. در صورتیكه سیستم منبع انبساط بسته به چیلر متصل است شیر متعادل‌كننده فشار و میزان هوای درون منبع را بازدید و كنترل كنید.
4-3 –پمپ مدار آب اواپراتور را روشن كرده این پمپ آب را در مدار اواپراتور و در دستگاههای تهویه مطبوع جنبی مانند هوا سازها – فن كویلها و در سیستم های صنعتی در درون قالب های مبدل به گردش در می آورد. بنابراین پس از راه اندازی آنها لازم است از بالاترین نقاط سیستم را هواگیری كنید.
4-4 - در صورت نیاز به شیر اتوماتیك تخلیه هوا (AIR VENT ) آنرا تهیه و در بالاترین نقطه محلهای شده نصب نمائید.
4- 5- تمامی فن كویلها و هوا سازهای متصل به سیستم را هواگیری كنید. در پروسه های صنعتی مبدلهای حرارتی را نیز هوا گیری و جریان آب درون آنها را كنترل نمائید.
4- 6–عملكرد شیرهای سه راهه موتوری كویلهای سرمایی هوا سازها را كنترل نمائید.

5- راه اندازی چیلرهای تراكمی :
قبل از هر گونه اقدام در مورد راه اندازی چیلرهای تراكمی توجه شما را به نكته مهمی جلب می نمایم. اكثر شركت های بزرگ سازنده چیلرهای تراكمی در ایران دارای واحد خدمات پس از فروش بوده كه از حمله وظایف این واحد نظارت بر نصب و راه اندازی چیلرها می باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود ابتدا با شركت سازنده چیلر تماس گرفته و از مدیریت خدمات پس از فروش آن شركت در خواست اعزام ناظر بر راه اندازی و نصب چیلر نمائید لازم به ذكر است كه ارائه اطلاعاتی از قبیل مدل و شماره سریال از سوی شما به شركت سازنده ، مراحل راه اندازی را سرعت خواهد بخشید.
5-1 – پس از انجام كارهای مقدماتی و راه اندازی برج خنك كننده و پمپ های اواپراتور و كندانسور جریان برق را در تابلوی چیلر برقرار كرده و هیترهای كارتر ( Crankcase Heaters ) كمپرسورها را در وضعیت روشن قرار دهید تا مایع مبردی كه در روغن كمپرسور جمع شده است ظرف 24 ساعت قبل از راه‌اندازی كاملاً بوسیله حرارت گرمكن روغن تبخیر شده و در كارتر روغن فقط روغن خالص وجود داشته باشد. اطمینان حاصل نمائید كه گرمكن كارتر روغن سالم است و المنت آن سالم است. بهترین راه برای تشخیص این مهم لمس كارتر كمپرسور با دست می باشد.
5-2 – توجه داشته باشید چیلرهای آبی قبل از حمل به محل نصب در كارخانه سازنده شارژ گاز روغن شده است و بطور كامل تست و آزمایش می شوند. همچنین كلیه كنترلهای چیلر شامل :ترموستات – كنترل ضد یخ زدگی - كنترل فشار بالا و پائین – كنترل فشار روغن و بی متالهای كمپرسورها طبق شرایط استاندارد چیلرهای آبی تنظیم و لاك زده می شوند. لذا نیازی به تنظیم مجدد ندارند.
5-3 –حداقل 15 دقیقه قبل از راه اندازی چیلرهای تراكمی ، برج خنك كننده و پمپ آن را روشن نموده تا آب خنك در كندانسور چیلر گردش كند.
5-4 – پمپ های مدار اواپراتور را روشن كرده و عملكرد فلوسوئیچ در قسمت خروجی آب از اواپراتور را كنترل نمائید كه بطور صحیح كار كند.
5-5 – مدار اینتر لاك شامل پمپ های اواپراتور – پمپ های برج خنك كننده و فن های برج خنك كننده را در مدار فرمان چیلر بر قرار نموده بطوریكه با توقف هر یك از تجهیزات فوق چیلر بطور اتوماتیك خاموش شود.(جهت كابل كشی و اجرای مدار اینتر لاك از شركت سازنده چیلر نقشه برق در خواست نمائید.)
5-6 – ترموستات و آنتی فریز چیلر را بازدید كنید كه در دمای مورد نظر تنظیم شده باشند (لاك كارخانه سازنده سالم باشد.)
5-7– اتصالات‌اصلی تابلوی برق چیلررا یكبار دیگر بازدید كنید كه محكم و اصولی درجای خود قرارگرفته‌باشند.
5-8– ولتاژ برق ورودی به تابلوی برق چیلر را اندازه گیری و كنترل كنید (اینكار را با ولت‌مترسالم انجام دهید)

6 - چیلر را راه اندازی و روشن كنید :
6-1 –چیلر را راه اندازی و روشن كنید. بلافاصله آمپر مصرفی هر یك از كمپرسورهای را بدقت اندازه گیری نمایئد. در صورت مشاهده شرایط غیر عادی كمپرسور را خاموش و علت را بررسی كنید.
6-2 –پس از روش كردن چیلر وضعیت شارژ گاز را از طریق رویت سایت گلاس مدار مایع كنترل كنید در صورت نیاز چیلر را شارژ گاز نمائید.
6-3 –سطح روغن كارتر كمپرسورها را ضمن كار دستگاه بدقت زیر نظر داشته باشید عموماً در دفترچه های راهنمای راه اندازی چیلرها میزان سطح مجاز روغن كارتر كمپرسور نشان داده شده است. برای مثال سطح روغن انواع كمپرسورها مارك DWM COPELAND در شكل (50) صفحه 86 كتاب چیلر نشان داده شده است.
6-4 – همواره پس از راه اندازی چیلر فشار و آمپر مصرفی كمپرسورها را دریك جدول ثبت نمائید. یك نمونه از این جدولها در صفحه (89 ) كتاب چیلر چاپ شده است. اطلاعات مندرج شده در این جدول كمك زیادی به اپراتورها و تكنسین های راهبری چیلر می نماید. لذا تعداد كافی این جدول را در موتور خانه داشته باشید روزانه مقادیر و پارامترهای مختلف را اندازه گیری و ثبت نمائید.
6-5 – و در پایان پس از راه اندازی كامل چیلر در صورتیكه شرایط كاركرد آن حالت عادی بوده و سیستم بدون اشكال بكار خود ادامه می دهد ، رفته رفته تمامی بادبزن های فن كویلها و هوا سازها را روشن نمائید تا چیلر با حداكثر ظرفیت خود زیر بار برود.
اگر حین راه اندازی چیلرهای تراكمی با اشكالات و موارد زیر مواجه شدید فوراً آن را خاموش و نسبت به رفع نقص اقدامات لازم به عمل آورید.

- تغییرات ولتاژ برق موتور خانه غیر عادی باشد :
- كنترل ضد یخ زدگی ( Anti Freeze Control ) یا فلوسوئیچ دستگاه را خاموش كند.
- فشار رانش كمپرسورها دائماً بیش از 240 پوند بر اینچ مربع باشد.
- سطح روغن كارتر كمپرسورها پائین تر از حد مجاز باشد.
- كنترل حفاظت سیم پیچ كمپرسور ( MOD ) عمل نماید.
و بالاخره با شنیدن هر صدای غیر عادی فوراً چیلر را خاموش كنید و به دنبال منشاء صدا باشید تا بر طرف گردد.


نویسنده: جناب آقای حمید دارابی
برگرفته از : مرکز دانش صنعت تاسیسات ایران
ارایه دهنده : وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع


مرتبط با: تهویه مطبوع ,


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic